A Magánbiztonsági Ágazati Párbeszéd Bizottság nyilatkozata


A Magánbiztonsági Ágazati Párbeszéd Bizottság nyilatkozatot adott ki a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnökének 2009. július 22-én megjelent, az Igazságügyi és Rendészeti Miniszterhez intézett nyílt levelével kapcsolatban.


A Magánbiztonsági Ágazati Párbeszéd Bizottság (a továbbiakban: MBÁPB) „Az ágazati párbeszéd bizottságokról és a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről szóló 2009. évi LXXIV törvény” 4. § (1) bekezdés c) pontja alapján az alábbi „Nyilatkozat”-ot teszi közzé: Az MTI 2009. július 22-én 12,57 órakor jelentette meg a szakmai kamara elnökének, az Igazságügyi és Rendészeti Miniszterhez írt nyílt levelével kapcsolatos híranyagot. A szakmai kamara elnöke néhány fontos tényt figyelmen kívül hagyott, mivel ezek nem támasztották volna alá a sajátos érvelését, illetve valós tényekből a saját érvelésének megfelelő következtetéseket vont le, amelyek egy kissé távol esnek a valóságtól. Az MBÁPB jelen nyilatkozatában szeretné felhívni a figyelmet néhány olyan tényre, amelyet a nyílt levél nem vett figyelembe, vagy sajátosan a saját érdekeinek megfelelően értelmezett. 1. Idézet a híranyagból: „A kamarai elnök felidézte: július 14-én újabb megkeresést kaptak az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium rendészeti szakállamtitkárától, amelyben arról tájékoztatják őket, hogy az EU-szabályozásnak való megfelelésre hivatkozva ismét megpróbálják felszámolni tevékenységi területükön a kötelező kamarai tagság intézményét. Úgy fogalmazott: "próbálják ezt most már harmadik éve a szakma érdekeivel szembefordulva".
A Magyar Biztonsági Vállalkozások Munkaadói Szövetsége (a továbbiakban: MBVMSZ) és a Vagyonvédelmi Szakszervezetek Szövetsége (a továbbiakban: VSZSZ) már a 2005. évi CXXXIII. törvény előkészítése során jelezték a Belügyminisztérium felé, hogy a külföldi biztonsági őrök részére a kötelező szakmai kamarai tagság előírása, úgyszintén a külföldi biztonsági cégek kötelező szakmai kamarai regisztrációja az Európai Unió Alapszerződésébe ütközik. (Konkrétan a munkaerő szabad vándorlása, a vállalkozás alapítás és letelepedés szabadsága, valamint a szolgáltatások nyújtásának szabadsága) Megküldtük a Belügyminisztérium részére azokat az Európa Bírósági ítéleteket, amelyekben az egyes államok (Belgium, Spanyolország, Olaszország, Portugália, Hollandia) hasonló szabályozás miatt el lettek marasztalva. A Belügyminisztérium az észrevételeinket figyelmen kívül hagyva készítette elő a kérdéses törvényt. Az Európai Magánbiztonsági Ágazati Párbeszéd Bizottság ülésén a szóban forgó törvényi rendelkezések jelezve lettek, és az Európa Bizottság tájékozódott az ügyben. A Magyar Köztársaság által küldött tájékoztatót is figyelembe véve felhívta a figyelmet, a törvény Alapszerződésbe ütköző rendelkezéseire, és már 2007-ben kérte a megváltoztatásukat. A Magyar Köztársaság a kérésnek nem tett eleget mind a mai napig, ezért az Európa Bizottság 2009. január 29-én a Magyar Köztársaság ellen kötelességszegési eljárást kezdeményezett. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium levele világosan rámutat a fenti tényekre, továbbá arról is tájékoztatást ad, hogy amennyiben csak a magyar állampolgárok részére lenne kötelező a szakmai kamarai tagság, illetve csak a magyar vállalkozásokra vonatkozna a kötelező szakmai kamarai regisztráció, az a Magyar Köztársaság Alkotmányának a hátrányos megkülönböztetés tilalmába ütközne. 2. Idézet a híranyagból: „Mindezek alapján az elnök arra kérte a tárcavezetőt, hogy az ágazatban dolgozó több mint 100.000 ember és 3.500 társas vállalkozás érdekeit ne tekintse mellékes szempontnak a törvényalkotás, a jogharmonizáció során, illetve a közbiztonság érdekeire való tekintettel legyen figyelemmel a szakma képviselőinek javaslataira.”
A MBÁPB szeretné arra a tényre felhívni a figyelmet, hogy a szakmai kamarai tagság nem önkéntes, hanem kényszertagság, a törvény írja elő. Hasonló a helyzet a vállalkozások regisztrációjával kapcsolatban. A 2003. évi választásokon a szakmai kamara csak egy fordulós választást tartott, amelyen a szavazásra jogosultak 3,14 %-a jelent meg, ennek ellenére a választást érvényesnek nyilvánították. 2008 évben pedig nem is tartottak választásokat, hanem a szakmai kamara országos küldöttgyűlése, - példa nélkül álló módon, - automatikusan meghosszabbította a tisztségviselők mandátumát. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium egyébként a nyilvánvaló törvénytelenséget észlelve, elrendelte az új választásokat. Határozottan ki merjük jelenteni, hogy a szakmai kamara elnöke által említett 100.000 biztonsági őr minimum 99 %-a ellenzi a kötelező szakmai kamarai tagságot. Az említett 3.500 vállalkozás közül legalább 3.300, amely nem valamely szakmai kamarai tisztségviselő tulajdona, ugyancsak ellenzi kötelező szakmai kamarai regisztrációt. Ennek alapján szeretnénk megkérdezni a szakmai kamara elnökét, hogy kiket is képvisel tulajdonképpen? Amennyiben a szakmai kamarai tagság, illetve a vállalkozások regisztrációja önkéntes lesz, azokra az önkéntesen belépő tagokra és regisztráló vállalatokra majd joggal hivatkozhat a szakmai kamara elnöke 3. Idézet a híranyagból: „Német Ferenc hozzátette: a kamara részéről úgy érzékelik, hogy a kötelező kamarai tagság megszüntetésének igénye mögött egy szűk érdekcsoport van, mely a szakmai érdekek ellenére közvetlen befolyást próbál és tud is gyakorolni a jogszabályalkotásra.”
E megjegyzéshez csak annyit teszünk hozzá, hogy a szűk érdekcsoport lényegében a kötelező szakmai kamarai tagságot ellenző legalább 100.000 biztonsági őr és legalább 3.300 vállalkozás. 4. Idézet a híranyagból: „…szerintük az IRM által támogatott szabályozási elképzelés indokolatlanul túlzott mértékű, az EU által előírtnál jóval nagyobb mélységű "megfelelést" kíván megvalósítani, mely a személy- és vagyonvédelmi, valamint magánnyomozói szolgáltatások piacán már komoly, akár nemzetbiztonsági kockázatokat vett fel.”
Az ilyen általánosító megjegyzések, csak valamiféle homályos, elvont fenyegetéseknek alkalmasak. A nemzetbiztonság nagyon jól meg volt kötelező szakmai kamarai tagság nélkül, és véleményünk szerint nagyon jól meg lesz önkéntes tagság esetén is. (Lásd az orvosi szakmai kamara esetét, és más hasonló példákat). A biztonsági vállalkozások és a biztonsági vállalkozások dolgozóinak ellenőrzése és felügyelete a rendőrség hatáskörébe tartozik. A szakmai kamarának ebben semmiféle szerepe nincs. A rendőrségi ellenőrzést és felügyeletet pedig a jelenleg tervezett módosítás egyáltalán nem érinti. 5. Az MBÁPB álláspontja kezdetektől világos. Legyen a szakmai kamarai tagság és a vállalkozások regisztrációja önkéntes. Az önkéntes tagsági alapon létrejövő szakmai kamara elsősorban a szakmai kérdésekkel foglalkozzon, és a vállalkozók egy része nem próbálja uralni a szakmát, valamint a vállalkozás tulajdonosaiból és vezetőiből álló szakmai kamarai vezetőség ne diktáljon más vállalkozások dolgozóinak. Budapest, 2009. július 27. Dr. Kaló József, MBÁPB elnök Nádas Mihály, MBÁPB társelnök
Tagek:

Hirdetés
hírdetés
SecuriFocus

A SecuriFocus.com Magyarország első, a biztonságvédelmi szolgáltatások piacára szakosodott online hír- és információs portálja.
www.securifocus.com

SecuriForum

A SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia a SecuriFocus Kft. által szervezett rendezvény.
www.securiforum.com

Elérhetőség

SecuriFocus Kft.
1118 Budapest
Nagyszeben u. 24/A
Tel: (30) 942-2789
Email: info@securifocus.com
Földfelszíni és drón-detektáló radarok a Zmaxnál
Olvasta már?
Földfelszíni és drón-detektáló radarok a Zmaxnál