DSC D400

tűzjelző központok

DSC D400
Forgalmazó: DSC Hungária Kft
Gyártó: DSC Ltd.


Hosszú idő után megjelent a DSC új hagyományos tűzjelző központcsaládja a 400-as sorozat. Az előző család a DSC06F és DSC24F típusok gyártása végleg megszűnt. Hosszú fejezet zárult le ezzel és a fejlesztés jó irányba haladt. Az eddigiekkel ellentétben nem kettő, hanem négy típusból lehet választani, igény szerint.

Akciós árak a műszaki specifikáció végén!


Fizikai jellemzők

A megnevezés egyértelműen megmutatja, melyik központ milyen hurokszámmal rendelkezik: D408-2 kéthurkos, D408-4 négyhurkos, D408-8 nyolchurkos, illetve D424-8 nyolchurkos, de bővíthető 24-ig. A legnagyobb központ 8 hurkos, BUS-os egységekkel egészíthető ki a teljes hurokszámra.

A külső megjelenés is némi változást hozott. A fém burkolat megfelelő védelmet nyújt minden irányból, a nyitható ajtó erős pántokkal rögzített. Az előzőektől eltérően itt nincs külön zárható ajtó, mely a kezelőgombokat rejti. A panel elején a gombok hozzáférhetők, viszont a felhasználónak rendelkeznie kell kóddal vagy kulccsal, hogy be tudjon avatkozni.

A fejlesztők megtartották az egyszerű kijelzés módját, feleslegesen nem zsúfolták tele az előlapot. Minden jelzés egyértelműen behatárolható, LED-es, vagy opcionális LCD modul segítségével. Az eddigiekhez híven a gyárban eleve felhelyezik a magyar menüs matricát, így ezzel sem kell a helyszínen foglalkozni.

A négy típus felépítése lényegében megegyezik, csak a hurokszám és a hozzátartozó kimenetek száma változik. A központokat kivétel nélkül kapcsolóüzemű tápegység látja el. A kisebbnél egy 24V DC / 1.5 A, míg a nagyobbnál 24 V DC / 2.5 A a jellemző. A kisebb dobozban két 7 Ah, a nagyobb dobozban két 18 Ah akkumulátor fér el úgy, hogy nem zavarja a csatlakozósorok bekötését.

Mindkét típusba helyezhető oltásvezérlő panel, mely szintén BUS-os, és felügyelt. Az általános oltással kapcsolatos funkciókat ellátja úgy, mint előjelzés, kézi indítás vagy blokkolás. Az előzőekhez képest már a logikai kapcsolat szoftveres úton állítható és akár három módon. Az oltárvezérlő modul kezelése külön helyet kapott, visszajelzései is ugyanott láthatók (LED-es).

A központ jelzéseinek továbbítása sokat változott. Míg a régebbi típusnál csak egy maximum 100 méteres távon, viszonylag kevés információt lehetett átvinni, az új D400-as már BUS-os bővítésre alkalmas. Az RS485 csatlakozópontra maximum négy, cím szerint azonosítható távkezelő telepíthető maximum 1 km-es távon.

A távkezelő teljes rendszerinformációt képes megjeleníteni, sőt a kezelést is meg lehet oldani róla hasonlóan kulcsos vagy kódos belépéssel. Előny, hogy ha LCD modult is tesznek a panelhez, az eseménytár kiolvasható. A külső megjelenés sem elhanyagolható. A távkezelő doboza előre süllyeszthető, mivel a panel az előlapra van szerelve. A már előre betett és esetleg tényleg süllyesztett dobozra már csak az előlapot kell rácsavarozni. Süllyesztés esetén az előlap 1 cm-re lóg ki a falsíkból, ami esztétikailag megnyerő lehet.

A csatlakozó pontok kiosztása, nem meglepően az előzőkben leírtak alapján, szintén változott. Ugyan a hurok bemeneteknél megmaradt a jelzésismétlő kimenet, de a riasztás oldal átrendeződött. Megjelent a külön hiba relé, így már független hiba ás riasztás relé is rendelkezésre áll (pl. átjelzésre, NO/NC). A felügyelt hangjelző körből kettő lett NAC1 és NAC2 megnevezéssel. Bekerült egy új dolog, a programozható „OC” (mint a riasztóknál a PGM). Több opció közül lehet választani, mikor milyen eseménynél kapcsoljon a kimenet. Külön szót érdemel, hogy a népszerű relés vonali füstérzékelőket rá lehet kötnie egy törléskor vezérelt relére (resetelhető tápkimenet).

A tűzjelző központra közvetlenül köthető már gázjelző (4-20 mA-es), de csak az első hurokra, és akkor is egy jumper segítségével kell konfigurálni a bemenetet. Egyéb jumper már csak a programozásra vonatkozik.

Program jellemzők
A legfontosabb, hogy mindegyik központ programozható, az alaplapra integrált RS232 porton keresztül. A program ingyenesen hozzáférhető, egyszeri alkalommal, magyar menüs, de tetszőlegesen bármilyen nyelvre lefordítható. Mint egy behatolás jelző központnál, a teljes panel program elmenthető, vagy akár szakaszonként is fel, illetve letölthető. A kezelés nem bonyolult, viszonylag kevés, de jól hasznosítható opcióval rendelkezik. A szoftveren keresztül is lehívható az 50 esemény tárolására alkalmas memória. Az események dátum és idő megjelöléssel rendelkeznek.

Szoftverből állítható a NAC hangjelző kimenetek karakterisztikája, azaz hogyan szóljon riasztás alkalmával. A beállítása grafikus módon történik, kis ikonok segítségével. A két NAC kör külön programozható.

A sziréna körök mellett az úgynevezett „OC” is hasznos lehet a telepítés során. Hét opció választható, attól függően, hogy milyen eseményre kapcsoljon a kimenet. Ez lehet teszt, riasztás vagy hiba is.

A rendszer belső órával rendelkezik, melyet több helyen is felhasznál. A panel beállítások között is számos időzítő vagy időtartam programozható. Például a hagyományos hurkok feléledési és reset ideje is külön opcióként változtatható másodpercenként lépésben. Az éjszakai és nappali működésnél alapvetően a kezelés és visszajelzés módja változik.

A tűzjelző hurokbemeneteit zónáknak nevezik, a szoftver is így említi. Minden zóna külön programozható, opciókkal, megnevezéssel együtt. A zónák alap állapotban előriasztásra vannak állítva, célszerű a telepítésnél szoftverrel végigellenőrizni mindent, hogy a tervezett eszközök megfelelően működjenek. A bemenetek egyik legjobb opciója a küszöbszintek beállítása. Erre két lehetőség is van. Először is beállíthatjuk kézileg, ismert érzékelő értékek birtokában. A másik, hogy ismeretlen jellemzőjű eszközöket élesben tesztelni kell, és a program segítségével vissza lehet kérdezni a beérkezett információkat. Ezt nevezik küszöbszint varázslónak. A lekérdezett adatokat pedig el lehet menteni.

A nagyobb hurokszámú központokat bővíteni is lehet. Például a távkezelő D400-REP csak a 8 és a 8/24 típushoz köthető csak, viszont az oltásvezérlő modul minden panelhez illeszthető. Érdemes megemlíteni, hogy szoftveres úton a BUS-os egységek felügyeltek, azaz mindenképpen programozni kell bővítés esetén. Folyadék kristályos kijelzőt csak a nagyközpontba (D424-8), illetve a távkezelőbe lehet csak tenni. Alapban a kijelzés angol, de a magyar fájl és a szoftver birtokában ez gyorsan megváltoztatható. Hasonlóan a D400 program is magyarítható, egy másik magyar dokumentummal.

Összességben egy jó jellemzőkkel rendelkező hagyományos tűzjelző központ család jött be. Változó hurokszámmal, igényeknek megfelelően, programozhatósággal és számos jó funkcióval. A telepítői leírás és tanúsítvány internetről letölthető, jelszó viszont szükséges.

Megnevezések:
  • DSC D408-2 kéthurkos központ
  • DSCDSC D408-4 négyhurkos központ
  • DSCDSC D408-8 nyolchurkos központ
  • DSCDSC D408-8 / 24 bővíthető nyolchurkos központ (24 maximum)
  • DSCDSC D400-EXT oltásvezérlő modul
  • DSCDSC D400-EXP8 nyolczónás bővítő modul
  • DSCDSC D400-LCD folyadékkristályos kijelző
  • DSCDSC D400-REP távkezelő egység


Akciós árak:
  • D408-2 kéthurkos központ + 2 db DSC601P optikai érzékelo + 2 db normál MUB aljzat 28.900+ÁFA
  • D408-4 négyhurkos központ + 4 db DSC601P optikai érzékelo + 4 db normál MUB aljzat 39.800+ÁFA
  • D408-8 nyolchurkos központ + 8 db DSC601P optikai érzékelo + 8 db normál MUB aljzat 56.800+ÁFA
  • D424-8 nyolchurkos központ (24-ig max) + 8 db
  • DSC601P optikai érzékelo + 8 db normál MUB aljzat 69.900+ÁFA
Tagek:

Hirdetés
hírdetés
SecuriFocus

A SecuriFocus.com Magyarország első, a biztonságvédelmi szolgáltatások piacára szakosodott online hír- és információs portálja.
www.securifocus.com

SecuriForum

A SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia a SecuriFocus Kft. által szervezett rendezvény.
www.securiforum.com

Elérhetőség

SecuriFocus Kft.
1118 Budapest
Nagyszeben u. 24/A
Tel: (30) 942-2789
Email: info@securifocus.com
A Techson 1.4.10-es firmware újdonságai
Olvasta már?
A Techson 1.4.10-es firmware újdonságai