Európai minősítés a Multi Alarm távfelügyeleténél
- Biztonságtechnika
- /
- 2006-10-22
2006 augusztusában szerezte meg a brit SSAIB szabványügyi szervezet minősítési tanúsítványát a Multi Alarm Zrt. távfelügyelete.
Az ünnepélyes átadásra 2006. október 16-án került sor a Hotel Mercure Korona különtermében. Az átadáson jelen a volt Geoff Tate, az SSAIB igazgatója és Dave Profit vezető szakértő, valamint a hazai vagyonvédelmi szakma képviselői.
A Security Systems and Alarms Inspection Board (SSAIB – Vagyonvédelmi Rendszer és Riasztó Felügyelő Testület) 1994-ben alakult nonprofit szervezet, feladata az elektronikus jelzőrendszerek távfelügyeletére vonatkozó brit szabványok teljesítésének részletes és szigorú ellenőrzése a távfelügyeleti szolgáltatást ellátó cégek esetében, valamint a megfelelőség tanúsítása.
A szabványok kidolgozását a BSI végzi. A BSI az Egyesült Királyság független nemzeti testülete, amely a brit szabványok (British Standards) kidolgozásáért felelős. Ez a szervezet képviseli az Egyesült Királyság szabványokkal kapcsolatos álláspontját Európában és nemzetközi szinten is. A szabványokat úgy alakítja ki, hogy a felhasználók, ügyfelek, felügyeletek, valamint a velük kapcsolatban lévő hatóságok szakmai érdekei egyaránt érvényesüljenek, ezzel biztosítva a magas szintű szolgáltatást.
A minősítési eljárás, vizsgálat nemcsak a távfelügyeleti központ eszközeire, hanem a komplett rendszerre is vonatkozik.
Az új távfelügyeleti központja felépítése során a Multi Alarm Zrt. már figyelembe vette az európai szabványokat, de az azóta eltelt időben történt változások és a teljes rendszerre vonatkozó kitételek miatt még az épület átadása után is több hónapos munkát igényelt a felkészülés. Távfelügyelet ilyen magas szintű minősítése most egész Közép- és Kelet-Európában egyedülálló, mégis előrevetíti azt a tendenciát, amely szerint az egész szolgáltatási üzletág fejlődési irányát a szigorúbb biztonsági és műszaki előírások határozzák majd meg. Jelenleg a törvényi szabályozás és a szabványok a távfelügyeleti eszközök paramétereiről rendelkeznek, az épület biztonságra, a szolgáltatásra és az üzemeltető személyzetre nem terjednek ki.
A brit szabvány
A BSI 5979-es szabvány a személyzettel ellátott és személyzet nélküli távfelügyeleti központok tervezésére, építésére és berendezésére, valamint behatolásjelző, tűzjelző rendszerek és nem vagyonvédelmi célú riasztórendszerek jelzéseit fogadó ügyeletek működtetésére vonatkozik.
Épület, helyszín
A távfelügyeleti központot olyan épületbe kell telepíteni, ahol alacsony a tűz, a robbanás, az árvíz, a szándékos rongálás, valamint a más épületek miatt fellépő veszély kockázata. Az ügyelet héjszerkezetének és valamennyi tartószerkezetének legalább egy órán keresztül tűzállónak kell lennie. A héjszerkezet valamennyi részének – a megengedett nyílászárók és egyéb nyílások kivételével – támadással szemben ellenállónak kell lennie.
Az ügyelet normál bejáratának két, előtérrel elválasztott, zsiliprendszerben működő ajtón keresztül kell vezetnie, így biztosítva azt, hogy a két ajtó soha ne legyen egyszerre nyitva.
A bejárati ajtó nyitható legyen kívülről, amelynek kulcsait vagy kombinációs kódjait olyan széfben vagy páncélteremben kell tárolni, ehhez csak egy vagy legfeljebb két személy férhet hozzá. Ezt az ügyelettől különállóan, biztonságosan kell elhelyezni és riasztórendszerrel szükséges felügyelni, amely jelzést küld az ügyeletre, ha a széfet vagy a páncélszekrényt kinyitják. Az ügyelet héjszerkezetén kialakított üvegfelületek nem lehetnek nyithatóak, és felületük nem haladhatja meg egyenként a 1,5 négyzetmétert. Fontos, hogy fizikai támadással szemben ellenállóak legyenek, és valamennyi üvegezett résznek ellenállóságot kell mutatnia a lőfegyverekkel szemben.
Beléptetés
Az ügyeletet és környezetét megfigyelő rendszerrel kell védeni. Gondoskodni kell az alkalmazott rendszer számára a megfelelő világításról, és védeni kell a kedvezőtlen időjárási viszonyoktól és más környezeti veszélyektől. Fontos, hogy az ügyelet személyzete azonosítani tudja a látogatókat, mielőtt engedélyezi nekik az előtérbe való belépést, és a bent zajló tevékenységbe való betekintést. Az ügyeleti személyzetnek lehetőséget kell biztosítani az ügyelet külső részének és a vészkijáratok, a kötődobozok, a kapcsolószekrények megfigyelésére.
Kimenő kommunikáció
Legalább két független eszközt szükséges biztosítani a kimenő hangkommunikációra, amelyeket csak a riasztásokkal kapcsolatos kommunikáció számára kell fenntartani, és ezekre nem szabad bejövő hívásokat engedélyezni. Az ügyeletnek olyan berendezéssel kell rendelkeznie, amelyek a keletkezés dátumával és időpontjával együtt automatikusan rögzítik az összes bejövő és kimenő riasztásjelzést, valamint az ügyeletre bejövő és onnan kimenő hang- és adatkommunikáció egészét. A beszélgetések és adatok rögzítését, archiválását, tárolását és őrzését az Európai Adatvédelmi Törvény szerint kell végezni.
Tápellátás
Fő energiaforrásként a hálózati tápfeszültséget kell használni. Biztonsági okokból tartalék energiaforrásokat is biztosítani kell. A tartalék tápellátásra való átkapcsolás nem okozhat működési hibát az ügyeleti eszközökben. Az ügyelet jelzésfogadással foglalkozó részén jelezni kell, melyik az éppen használt energiaforrás. A hálózati tápellátás képes arra, hogy normál terhelés mellett elegendő energiát biztosítson az ügyelet működéséhez, és egyidejűleg 24 órán belül feltöltse a tartalék akkumulátorokat.
Biztonsági berendezések
Az ügyeletet magában foglaló épület egészét egy automatikus tűzoltó rendszerrel kell védeni. Az ügyeletnek telepített és karbantartott tűzoltó készülékkel kell rendelkeznie, amelyeket szükség esetén az ügyelet személyzete használ. Ezen belül a diszpécser szobában két olyan hordozható tűzoltó készülékre van szükség, amely alkalmas az elektromos berendezésekre kiterjedő tűz oltására is.
Az ügyeletre telepített behatolásjelző rendszernek megfelelő érzékelőkkel biztosítania kell a héjszerkezet, az ajtók, a megfelelő szellőztető nyílások vagy a kulcskiadó(k) elleni erőszakos támadások észlelését.
Valamennyi távközlési kábelt védeni kell az épületbe való belépési pont és az ügyelet héjszerkezete között a fizikai megrongálódás és a tűz ellen.
Működtetés
Az ügyelet valamennyi munkatársát alkalmazása előtt ellenőrizni szükséges, az ügyeleten kezelt információk által megkívánt biztonsági szintnek és a szabványban leírt átvilágítási folyamatnak megfelelően. Valamennyi diszpécsert képzésben kell részesíteni, amely során megismeri az ügyelet munkarendjét és az eljárásokat. A felvett személyzetnek biztosítani kell a gyakorlást és a kiképzést, illetve folyamatos továbbképzéseket kell tartani részükre.
Munkatársak beléptetése
Írásban rögzített eljárást kell kialakítani a dolgozók beléptetésére. A rutinszerűen történő bejárást csak azokra a munkatársakra szabad korlátozni, akiknek a feladataik teljesítéséhez rendszeresen be kell menniük az ügyeletre. Fontos korlátozni azon munkatársak számát, akik a látogatók számára engedélyezhetik az ügyeletre való belépést, ezen személyek nevét az ügyeleten ismerni kell.
Szerződéskötés az ügyfelekkel
Az ügyfeleknek írásos szerződést kell kapniuk, amely tartalmazza, hogy a távfelügyeleti központ melyik kategóriába tartozik, milyen típusú rendszereket figyel, és szolgáltatásaiért milyen díjakat számláz. Ezen szerződés részeként írásos megállapodást szükséges kötni minden egyes ügyféllel arról, hogy az ügyelet milyen intézkedéseket hajt végre riasztás, hiba és más jelzések beérkezése esetén.
A központnak rendelkeznie kell egy érthetően megfogalmazott és közreadott eljárással a panaszok fogadására és kezelésére. Az ügyfeleknek meg kell adni a kapcsolattartó személy adatait, amennyiben panaszt kívánnak emelni a szolgáltatás bármely része ellen.