RWA (hõ- és füstelvezetési) rendszerek átalakítása
- Tűzvédelem
- /
- 2014-09-01
![]() |
Druckgázgenerátor |
Elektromos kioldású rwa rendszerek esetében a nyitószerkezet kioldása druckgázgenerátor (gyutacs) segítségével történik. A druckgázgenerátor egy olyan szerkezet, mely elektromos impulzus hatására egy minimális töltet felrobbantásával nagy intenzitású, kis távolságú elmozdulást tesz lehetővé.
A gyutacsot
- vagy közvetlenül a nyitószerkezetbe (pl. Rasant, Eternit),
- vagy egy külön beépített TAG szelepbe csavarják be (pl. Colt, Essmann).
|
![]() |
TAG szelep |
„Rasant” esetén a gyutacs aktiválja a készülék piezo gyújtószerkezetét, ami a nyílószárny súlyához méretezett pirotechnikai töltet működtetésével a nyílószárnyat „kirobbantja”. Eternit nyitószerkezetben a vezérelt nyitás a munkahengerrel összeépített TAG szelepben lévő ampullát töri el, melynek hatására a tüske kiszabadul és beleszúr a CO2 patronba, ezzel a gáz a munkahengerbe áramlik és nyitja a nyílószárnyat.
Mivel a gyutacsra vonatkozó gyártóművi utasítás két év szavatossági időt határoz meg, ezért ezt a rendszer karbantartásakor időről- időre cserélni kell, jelentős költséget képezve az üzemeltetőknek. Jó tudni, hogy ez a költség megtakarítható, ugyanis mindegyik esetben a gyutacsokat ki lehet váltani CO2 gázzal való nyitással. Ennek megvalósításához füstszakaszonként telepíteni kell egy-egy CO2 vészkazettát palackkal, 24 V DC elektromágneses kioldási lehetőséggel, ami lehetõvé teszi, hogy a vészkazetta a meglévő elektromos rwa központ jelét fogadni tudja, és ki kell építeni a központok és a kupolák közötti vörösréz csővezetéket, amit az adott TAG szelepbe bekötve a hőampulla töréséhez szükséges impulzus létrehozható. Az átalakítási költség néhány év alatt megtérül, hiszen a kiváltott gyutacsok költsége többé nem jelentkezik.
![]() |
CO2 vészkazetta elektromágneses kioldással |
Az elektromos kioldásról CO2 kioldásra való átalakítás nem ütközik gyártóművi utasításokba, az átállás
zökkenőmentesen elvégezhető, semmilyen minőségi és mechanikai romlást a meglévő rendszerben nem
okoz.