Kreatív biztonságtechnikáé a jövő

Pörgős megoldások az Aspectis Solutions Day-en

Kreatív biztonságtechnikáé a jövő
Az elmúlt 15 év változásai egy generáció és paradigma váltás „tünetei” voltak úgy a biztonságtechnikai, mind a mindennapi élet – technikai vetületű – területein.

Az IP-„alapúság” minden téren átalakította műszaki milliönket. 2018-ra eljutottunk odáig, hogy (a financiális erőforrásokon kívül) csak az emberi képzelet szab határt az IP-alapokon nyugvó biztonságtechnikai megoldások integrálási és felhasználási lehetőségeinek. Megkerülhetetlen tény, hogy az idén 15 éves Aspectis Kft. volt az új technológia elsőszámú hazai hírnöke. Amint Laczkó Gábor, az Aspectis ügyevezető igazgatója, az Aspectis Solutions Day megnyitóján elmondta, az IP-alapú biztonságtechnikai megoldások és cége sikereinek hátterében nem a csodavárás, hanem a következetes, kitartó munka áll. A jelen kor kihívásai közt Laczkó Gábor a BIG DATA / AI / GDPR / INTEGRÁCIÓ / Érzékelők ötös-fogatát emelte ki.

Ami a BIG DATA-t illeti, 2020-ban – állami tervek szerint – 450M IP CCTV kamera ontja majd az adatfolyamot Kínában. Ma „mindössze” 350M CCTV kamera üzemel világszerte. A generálódó kép és egyéb metaadatok feldolgozása nem kicsiny problémát jelent, melynek egyik (talán egyedüli) megoldásai a mesterséges intelligenciák (MI/AI) erőteljesebb alkalmazása. Nem szabad elfelejteni, hogy az AI-k már jelenünk részét képezik a képtartalomelemzés területén (is). A GDPR jelenünk tényleges kényszerítő ereje. Az INTEGRÁCIÓ – az IP-alapú megoldások világában -végtelen lehetőségek tárháza és örökzöld téma. Az IP technológia – mint platform - ezért volt célszerű választás 15+ éve. Lehetővé tette az alkalmazások/megoldások „összefésülését”, hatékonyabbá tételét; új szolgáltatások/megoldások létrejöttét, az IoT éra megjelenését. Az IoT korszak előtt is aktuális volt a kiberbiztonság kérdése, de az IoT terjedésével még inkább előtérbe került. Ami az érzékelőket/képalkotókat illeti, a CCTV kamerák képalkotói is forradalom előtt állnak. Alig hallunk felőle, de 3-4 éve zajlanak az új CMOS generációk fejlesztései. A két fejlesztési irányból az egyik a felbontás növelésére fókuszál – 8K és még tovább -; a másik a képminőség javítására (globális shutter, megnövelt fényérzékenység és dinamikatartomány, stb.).

Mindezek után, következzen egy rövid összefoglaló a 2018-as Aspectis Solutions Day előadásain elhangzottakról!



Axis – továbbra is az élen!
Pelyák Norbert – a Axis Communications Key Account Managere – mélyreható ismertetővel készült cége jelenlegi státuszáról és az általa kínált termékekről és megoldásokról. Az Axis elsődleges küldetésének tekinti, hogy lehetőséget biztosítson partnereinek hatékony és „okos” biztonságtechnikai megoldások megalkotására.

A cég mára 50 országban, 2865 munkatárssal és 90 000 üzleti partnerrel rendelkezik. 2017-ben a cég árbevétele meghaladta az 1Mrd USD-t, ami 27%-os növekedést jelent 2016-hoz képest. Mindezt úgy, hogy továbbra sem kíván beszállni a piacot jellemző árversenybe, inkább a TCO-ra (birtoklás költségei) helyezi a hangsúlyt. Az Axis globális piacvezető IP CCTV és CCTV kamera (és videokódoló) kategóriában egyaránt. Árbevételének 18%-át költötte kutatás-fejlesztésre tavaly; a cégre jellemző módon tovább kutatja az IP univerzum azon területeit, melyet be tud vonni portfoliójába; illetve, a meglévő kínálatához milyen új, hatékonyságnövelő funkciókat kínál. Az előadó határozottan kiemelte a kiberbiztonság témakörét.

Talán kevésbé ismert a nagyközönség előtt, hogy az Axis Camera Manager szoftvert felváltotta az Axis Device Manager (ADM), tekintve, hogy a cég portfoliója már túlmutat az IP CCTV megoldásokon. Az ADM-et kiegészítették számos, kiberbiztonságot érintő funkcióval. Saját felmérésük szerint, egy 200 eszközből álló rendszer beállítása (konfiguráció, firmware frissítés, kibervédelmi beállítások, stb.) mintegy 130 munkaórát igényelne a hagyományos webes felületen; ezzel szemben az ADM-mel mindössze 35 percet. A szoftver hamarosan képes lesz bélyegképek megjelenítésére az Axis Zipstream technológiájának tömeges beállítására, illetve a rendszer állapotának távoli felügyeletére.

Az LTS firmware struktúra bevezetésével az Axis tovább kívánja növelni termékei stabilitását. Az LTS (Long Term Support) elv szerinti fejlesztés során egy adott firmware verziót csak akkor cserélnek le, ha már az erősen indokolt. Addig csak az adott ciklusban felmerülő kisebb problémákat javítják (fix + patch). Magyarán nincsenek új funkciók, nincs stressz, hogy a frissítés után az eszköz biztosan együttműködik az adott VMS-sel/NVR-rel, csak az esetleges hibák, biztonsági rések tűnnek el. Mindehhez tegyük hozzá, hogy az LTS a nagyok „játékszere” a kisebb gyártók (pláne az OEM alapú márkák) a legtöbb esetben nem rendelkeznek az ehhez szükséges emberi és szakmai erőforrással.

Hanwha Techwin – samsungos emlékek, új megoldások
Pavol Matias a Hanwha Techwin képviseletében ismertette a cég video-biztonságtechnikai megoldásait. Annak, aki csak az elmúlt 1-2 évben kapcsolódott be a biztonságtechnika világába, talán ismeretlen ez a név. A Hanwha volt, aki néhány éve átvette a Samsung biztonságtechnikai üzletágát és Wisenet néven vitte tovább. Az elmúlt évben 150 új termékkel és egy együttműködésre alapozó, nyitott platformon alapuló fejlesztési együttműködési stratégiával jelentkezett a cég. Ennek keretében sorra jelennek meg új termékei marketing célú üzleti (sor/tömeg/látogató analízis) felhasználás és biometria (arc/nem/kor azonosítás) terén; de a Hanwha lehetőséget biztosít olyan szolgáltatások ráfejlesztésére is, mint a rendszámfelismerés. A Wisenet márka határozottan épít a Samsungnál megszokott kiváló technológiai megoldásokra, magas gyártásminőségre és termékportfolióra, de – mint fentebb említettem – a K+F nem állt le. A cég olyan technológiák „abszorbeálását” (magába olvasztását) tervezi, mint a Mély Idegi Hálózatokon alapuló tartalom-elemzés, AI, IoT, stb. Olyannyira biztosak magukban, hogy termékeikre 5 év garanciát vállalnak (regisztrált partnerek esetén).

Az előadó itt is kiemelte a kiberbiztonságot. Felhívta rá a figyelmet, hogy cégüknél „gyors reagálású” biztonsági csoport működik, az esetleges kiberbiztonságot érintő hibák/vészhelyzetek mielőbbi elhárítása érdekében.
Valami természetesen nem változik, a Wisenet is igyekszik teljeskörű biztonságtechnikai megoldásokkal a piac rendelkezésére állni. Ennek keretében fejlesztik a Wisenet Wave VMS-t mely nem csak a Hanwha Techwin termékeket kezeli, de 100+ egyéb márka megoldásait. is. Matias úr a hallgatóság figyelmébe ajánlotta a cég Smart City és Tömegközlekedési vállalkozások számára fejlesztett megoldásait; és megismertetett minket a cég betűkódhoz kötött családjaival. L – belépőszint, Q – alap kategória, X és Xlite – középkategória, P (ez öleli fel többek közt az AI- képes eszközöket is) és T (robbanásbiztos, hőkamera, PTZ megfigyelő-állomások) csúcskategória.

Milestone Systems – nyíltságában az erő
Borislava Kenarova, a cég képviseletében kiemelte, hogy Milestone töretlenül (már 10 éve folyamatosan) a világpiac elsőszámú VMS (video-rendszermenedzsment szoftver) fejlesztője. A VMS piac sokszínűségét jelzi, hogy ez az elsőség kb. 10%-os világpiaci részesedést jelent (az EMEA térségben ez kb. 17%-ot takar). Az IHS Market piacelemző cég szerint a piac 57%-át a legnagyobb márkák uralják és további koncentráció várható. A cég a világ 150+ országában van jelen, 600+ alkalmazottal, 1800+ (külső) megoldásfejlesztő partnerrel, 10 000+ viszonteladóval és integrátorral, 6000+ támogatott kamerával és 150 000+ élő rendszerrel.

Az előadó kiemelte, a nyílt platform lehetőséget biztosít arra, hogy egy „mezítlábas” Milestone XProtect rendszert tökéletesen az ügyfél igényeihez igazítsunk. Minden felhasználói igényt egyetlen cég nem lenne képes kezelni, de a nyílt hozzáállás lehetővé teszi, hogy célirányos fejlesztésekkel (video-analitika, videotámogatású beléptetőrendszerek, professzionális szerver és tárolási, valamint logisztikai megoldások, stb.) bővítsük a rendszert. A nyílt Applikáció Programozási Interfész (API) lehetővé teszi, hogy a hozzáértő személy magát az XProtectet hajlítsa egy adott projekt igényeihez; illetve a Milestone fejlesztő partnerek saját, a Milestone által ellenőrzött megoldásokat fejlesszenek a rendszerhez. A külső fejlesztések közül érdemes kiemelni a közlekedésirányítást, a tűz- és füstjelzést, pánikérzékelés funkciókat; persze, a lista ennél jóval hosszabb.

Az előadó néhány sikertörténetet is hozott magával, melyből kiemelném a szófiai Safe City projektet. Ennek keretében közel 3000, 9 gyártótól származó kamerát, rendszámfelismerő és beléptető rendszereket kezel a Milestone.

Paxton – Net2 Easy: integráció könnyedén
A 100%-ban magántulajdonban lévő, brit, IP alapú beléptető rendszereket gyártó Paxton képviseletében Nick Lawden ismertette a cég megoldásait. Aki nem ismerné a Paxtont, annak csak röviden, hogy az 1985-ben alapított cég (jelenleg) könnyedén és egyszerűen telepíthető és menedzselhető, IP alapú beléptető megoldásairól ismert. Nem kifejezetten családiházas megoldásokat kínál, inkább a piac középső szegmenseit célozzák termékeikkel. Köszönhetően IP-alapúságának – és a cég fejlesztési irányelveinek – az 1 000 ajtót és 50 000 felhasználót kezelni képes Net2 megoldások számtalan szolgáltatással (VMS, munkaidőnyilvántartó, CCTV, behatolásjelző és tűzjelző rendszerek) és termékkel (pl. biometrikus azonosítók, rendszámazonosító megoldások) együttműködnek. Ha már a VMS-ek szóba kerültek, a fentebb említett Milestone-al gond nélkül együttműködik a Paxton és riasztási eseményeket generálhat, előre meghatározott rutinokat (rögzítés, kamera pozícióra-állás, stb.) indíthat el. Tűzjelző rendszerekhez integrálva alkalmas a vészhelyzeti ajtónyitásra, csak egy példát kiemelve a számtalan lehetőség közül. Talán túlzás volt az előadó azon állítása, hogy a beléptetés bármely biztonságtechnikai rendszer szíve, de kétségtelen tény, hogy egy integrált, jól konfigurált és programozott, „multifunkciós” rendszer mindenképp nagyobb hatékonyságú, mint részei önmagukban.

Irodaházak és esetlegesen kisebb motelek számára lehet érdekes a cég Net2 Paxlock, drótnélküli, elemmel üzemeltethető zárcsaládja.

A Paxton támogató csapata munkanapokon 12 órán át elérhető, termékeire 5 év garanciát és adott esetben projekt támogatást biztosít.

Netavis – a strukturált, üzleti információ mindenek felett
Cristoph Derndorfer, az amúgy magyar alapítású Netavis munkatársa, a GDPR és az üzleti információ jegyében állította össze bemutatóját. Nem véletlenül, hiszen a cég fejlesztési tevékenysége erre összpontosult az elmúlt évben.

Az előadó is kiemelte a már említett, a CCTV rendszerek által generált adatmennyiség nagyságát, és az adatok hatékony, üzleti szempontból is informatív (látogatók száma, sorban állás és parkoló napi terhelésének elemzése, stb.) alkalmazásának szükségességét. Ezt támogatja a NETAVIS a sMart Data Warehouse, kiegészülve a GDPR szempontjából lényeges információkkal: ki és mikor fért hozzá a rögzített videotartalomhoz. A sMart Data Warehouse kifejezetten az üzlet/vállalkozás tulajdonosoknak és Managereknek gyakorlatias, könnyen áttekinthető (grafikus módon megjelenített) információkat; akár az okostelefonjukon, vagy exportált (pl. pdf) formátumban a vállalkozásukról, illetve a CCTV rendszerük állapotáról, teljesítményéről. Az iCAT analitikai modulokban olyan megoldásokat is találhatunk, mint a demográfiai látogató szegmentációt (kor/nem) biztosító arcérzékelés, az üzlet/helyiség/terület leglátogatottabb területeit felderítő „hőtérkép”, valamint a rendszámazonosítás. A rendszert sikerrel alkalmazták a Wien Mitte bevásárlóközpontban, ahol 18 (bejáratokat és lépcsőfeljárókat figyelő) IP CCTV kamera képanyagát elemzi az iCAT látogató számlálás céljából, 98%-os pontossággal, melynek eredményéről a menedzsment heti tájékoztatót kap automatikusan, pdf formátumban. A 2017-es Strand Röplabda Világbajnokságon 13 db 3D-s érzékelővel felügyelték a látogatók számát – a túlzsúfoltság elkerülése érdekében - a verseny területén.

Herta – videoanalitika spanyolul
A Hertáról és termékeiről Laczkó Gábor tartott egy gyors ismertetőt. A spanyol székhelyű, de a világ 50 országában jelen lévő Herta a videotartalom-elemzés terén kétségkívül ott van azon a bizonyos képzeletbeli dobogón. Többször bizonyította független felmérésken, hogy arcfelismerési gyorsasága és pontossága egyedülálló. A gyorsaság hátterében (többek közt) az is szerepet játszik, hogy a rendszer első sorban nem a „vas” processzorát terheli, hanem a GPU-t („videokártya”). A magam részéről pozitívumként értékelem, hogy a Herta nem alakított ki (horizontálisan) széles portfoliót, hanem kínálatát az „arc”-ra fókuszálja. Ellenben erre felhúzott vertikálisan számos terméket. Megoldásokat kínálnak a tömegközlekedés és szállítás területére, a „biztonságos város” projektekhez, eseménybiztosításhoz, bankok és kereskedelmi egységek számára. Egy ilyen írásban nem szeretek túlzott mértékben citálni termékeket, de itt helyet kell, kapjanak. A cég BioSurveillance-t kifejezetten arra alkották meg, hogy nagy tömegben ismerjen fel keresett arcokat. A BioFinder már rögzített képanyagban (videó és fotó) kutatja megadott kép alapján a keresett személyt. A BioMarketing kor / nem / etnikum meghatározása alapján segít a kereskedelmi egységek számára vevőik / látogatóik demográfia alapú elemzésében. A moduláris felépítésű BioAcces – a nevéből fakadóan egy beléptető megoldás – másodpercenként 500 000 arccal vetheti össze a „kapu” előtt álló személyt. A rendszerben szereplő személyek belépési/hozzáférési jogai széleskörűen hangolhatók. Természetesen, a rendszer nem arcokat tárol, hanem az arcra jellemző vektorokat és ezeket veti össze az élő képpel azonosításkor; így, amennyiben az arc változott (szakáll, bajusz, szemüveg, stb.) a BioAccess hatékony működését nem zavarja meg.

A 2N – megoldások a hatékonyabb beléptetés érdekében
Natalya Stachová - az Axis tulajdonolta, 240 főt foglalkoztató, 27 éves, cseh 2N regionális képviselője - cége (saját fejlesztésükre alapozott) elképzeléseit vázolta hallgatóinak. A cég piacvezető az IP alapú „kaputelefonok” (az ún. intercom megoldások) piacán az USA-ban és az EMEA térségben. A 2N is erőteljesen ügyelt arra, hogy termékei a telekom cégektől, a beléptető és CCTV megoldásokat gyártókon/fejlesztőkön át az okos-otthonokig számos megoldással kompatibilisek legyenek. A cseh cég a világon elsőként dobott piacra LTE alapú „kaputelefont”. A 2N meglátása szerint, a jövő „totális” integrációé, melynek sarokkövei a nyílt szabványok (pl. az ONVIF C és A). Az okostelefonokban rejlő képeségek (BlueTooth, NFC) és lehetőségek is egyre nagyobb szerepet fognak kapni. Nem utolsó sorban, a biometria egyre szélesebb körű terjedésével, az egyszerűbb és kisebb beléptető rendszerek egyre nagyobb számban fogják pl. az ujjlenyomatolvasókat alkalmazni.

A fentieknek megfelelően, a cég választékában együtt szerepelnek a kezelőbillentyűzetes, RFID alapú, ujjlenyomatolvasós és BlueTooth-os beléptető modulok.

Stachová asszony ejtett néhány szót a 2N ACCESS MANAGER-ről, cége rendszermenedzsment megoldásáról. Ez elérhető szoftveres verzióban (.OVA), illetve kisebb rendszerek esetén kínálnak „dobozos” (mini PC-be integrált) verziót. A szoftver természetesen kezeli a gondjaira bízott „kaputelefonokat” és beléptetőegységeket, képes több telephely felügyeletére, illetve látogatók menedzsmentjére. Az előadó kifejtette, hogy a 2N termékfejlesztésének főbb irányelvei, hogy a termékek telepítése során a legegyszerűbb IP topológia kialakítása elegendő legyen, a telepítésük gyors és egyszerű maradjon. Ami a jövőt illeti, 2018 végére / 2019 elejére tervezik piacra dobni liftvezérlő megoldásukat, mely a belépőkártya lehúzásával az adott emeltre visz. Ebben az időben jelenik majd meg egy diszkrét ajtókeretre illeszthető beléptető modul is. Kicsit korábban, ez év vége felé várhat az anti-passback funkció megjelenése termékeikben.



Az előadás során elhangzott projektbemutatókból kiemelném az ausztriai MISS SPORTY üzletlánc esetét, ahol 500 helyszínen beléptetést és jelenlét „megfigyelést” (ez utóbbit marketing célokra). A meglévő rendszer és 50 saját beléptető modul és az ACCESS MANAGER hadrendbe állításával megoldották a feladatot. Az előadó jelezte, hogy szívesen valósítanak meg egyéni igényeket is.

Planet- profi Ethernet megoldások a biztonságtechnikának (is)
Gedeon Attila (Aspectis Kft.) a tajvani Planet hálózati megoldásairól ejtett néhány szót. A cég kínálata olyannyira szerteágazó, hogy botorság lenne felsorolásába belekezdeni. A lényeg a lényegben, ha valaki stabil hálózati megoldást keres – akár kritikus (pl. extrém hőmérséklet) környezetbe, akkor nem árt, ha a Planet kínálta lehetőségeket is megfontolás tárgyává teszi.

Az Ethernet eszközöktől, a WiFi-n át, az üvegszálas megoldásokig majd mindenre kínálnak megoldást. PoE termékeik -feladó/switch/HUB/leválasztó/feladó/bővítő – között hamarosan megtalálhatóak lesznek az új 60/95W szabványt (802.2bt) támogató verziók.




Zárszó
Az előadásokat követően még a résztvevők fejleszthették autóvezetés-technikájukat a rendezvény helyszínéül szolgáló zsámbéki Driving Camp pályáin; kipróbálhattak néhány nem mindennapi járművet. Az Aspectis még ezt a szekciót is demozásra használta fel. Fogta a Planet Wifi-s eszközöket és behozta a rendezvényt megelőző napon kitelepített térfigyelő és rendszámolvasó kamerák képét a Camp aulájába - ahol a bemutatott márkák standjain tovább ismerkedhettek a cégek termékeivel a résztvevők. Az igazán kitartók és szerencsések a szervező és támogató cégek ajándékaival térhettek haza.

Tagek:

Hirdetés
hírdetés
SecuriFocus

A SecuriFocus.com Magyarország első, a biztonságvédelmi szolgáltatások piacára szakosodott online hír- és információs portálja.
www.securifocus.com

SecuriForum

A SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia a SecuriFocus Kft. által szervezett rendezvény.
www.securiforum.com

Elérhetőség

SecuriFocus Kft.
1118 Budapest
Nagyszeben u. 24/A
Tel: (30) 942-2789
Email: info@securifocus.com
SPS MID3000RTI 1.0: az online kettős konverzió bajnoka
Olvasta már?
SPS MID3000RTI 1.0: az online kettős konverzió bajnoka