Automata beléptető rendszer fitnesztermek számára
- Biztonságtechnika
- /
- 2024-10-28
A Gerisoft Stúdió Kft. ügyvezetőjét Ábrahám Pétert, az Accessium Ltd. igazgatója, Berende Péter kérdezi a közösen fejlesztett rendszerről.
A beléptető kapuk már régóta elterjedtek a fitnesztermek világában, lehetővé téve a vendégek számára, hogy egy fizikai kulccsal (RFID) léphessenek be az edzőterembe, miután a recepciós beengedte őket. Azonban a COVID-19 világjárvány és annak utóhatásai jelentős változásokat hoztak a fitnesztermek működésében, növelve az igényt a teljesen automatizált, akár személyzet nélküli edzőtermek iránt. Ez a feladat sokkal komplexebb, mint a klasszikus jogosultság kezelés. A GeriSoft Stúdió Kft., amely fitnesztermek számára fejleszt beléptető, tagnyilvántartó és időpontfoglaló rendszert, partnerünk volt ebben a kihívásban. A program készítője, Ábrahám Péter, válaszolt kérdéseimre a rendszer fejlődéséről és az új megoldásokról.
Honnan jött az ötlet a fejlesztéshez?
Az ötlet a program elkészítésére 2007-ből származik. A kezdetekben egy barátom keresett meg, aki azt kérte, készítsek egy egyszerű tagnyilvántartó programot a fitnesztermük számára (Őrs vezér téri „Női fitness”), amely nem windowshoz kötődő, helyben telepített programot használ. Az első verzió, amely kifejezetten az ő igényeikhez készült, még kevesebb funkcióval rendelkezett, de teljes mértékben megfelelt a kívánalmaknak. Majd a játszóházuk online kezelő rendszerét is tovább kellett fejleszteni. Ahogy további érdeklődők jelentkeztek, észrevettem, hogy nagyobb potenciál rejlik a rendszerben, és a piacon elérhető programok nem mindig elégítik ki a különböző igényeket. Így a rendszer folyamatosan fejlődött és bővült.
Egyedi kérésre kezdtetek el fejleszteni?
Igen, az első megrendelések során egyedi igények szerint alakítottuk a rendszert, de 2010-re már elkészült a saját tematikus weboldalunk, és ekkor kezdtük el önálló termékként értékesíteni a rendszert. A GeriSoft Stúdió által fejlesztett rendszer számos előnyt nyújt az online működés révén. A rendszer teljesen platformfüggetlen, csupán egy böngésző szükséges hozzá. Biztonsági mentés szerver szinten történik, így az ügyfeleknek ezzel nem kell foglalkozniuk. A vendégek otthonról vásárolhatnak bérletet, és a Simplepay és Barion integrációk révén egyszerűen kezelhetik a tranzakciókat. Számlát kaphatnak a Számlázz.hu, Billingo vagy CashmanFX használatával. A vendégek az online felületen keresztül időpontot foglalhatnak edzésekre vagy foglalkozásokra. A rendszer tableten vagy laptopon is használható, akár külső helyszíneken is. Bár a rendszer neve fitness-program.hu, sok más ügyfelünk van, például tánciskolák és gyógytorna központok, ahol bérlet- és tagnyilvántartás szükséges.
A fentiek alapján a teljes üzemeltetés megoldott a programon belül?
Igen, a rendszer tartalmaz egy egyszerű termékeladási modult, ami akár büféként is funkcionálhat, és lehetőséget biztosít bérelhető eszközök nyilvántartására és bérbeadására (például teniszütők vagy egyedi felszerelések). A felhasználók regisztrálhatnak a megtelt időpontok várólistájára, és a rendszer kezeli a hitelre történő fogyasztást is, legyen az előre feltöltött hitelkeret vagy utólagosan fizetett keret formájában. Szinte minden tevékenység naplózásra kerül, így a napi és heti forgalom kasszázása mellett bármely időszakról lekérhetők kimutatások, amelyeket többségük táblázatba is menthető.
Sok előnyt említettél, és valóban az online rendszerek általában kedvezőek, de az elmúlt évek során tapasztaltál-e valamilyen problémát ezzel kapcsolatban? Való igaz, hogy az online megoldásoké a jövő, de több kihívással is szembesültünk. Eleinte az internetkapcsolat volt a legnagyobb probléma. Sok terem nem rendelkezett stabil kapcsolattal, és a mobilinternet sem volt a legjobban fejlesztett. Ekkoriban néha 4G sticket biztosítottunk az ügyfeleknek, hogy stabil internetkapcsolatot nyújtsunk. Később a DDoS támadások jelentettek problémát, amelyek nem a mi rendszereinket célozták, hanem a szerverpark más ügyfeleit, ami rendszerleállásokhoz vezetett. Az igazi kihívás azonban a Cloud-based megoldások és a fizikai beléptető eszközök kompatibilitása volt. A legtöbb beléptető eszköz zárt rendszerű, és nem voltak kompatibilisek az online megoldásokkal. Itt lépett be az Accessium rendszere.
Ez egy érdekes felvetés, főleg, hogy az Accessium rendszere is online. Milyen problémákkal szembesültetek?
Valódi kihívást jelent a piacon a Cloud-based megoldások és a fizikai eszközök integrációja egy online alapú rendszerben.
A legtöbb fizikai beléptető eszközt gyártó cég rendszerei zártak, és helyben futó vezérléssel rendelkeznek. Ezeket gyakran valamilyen PC vagy célhardver irányítja, amely távolról nem hozzáférhető, és sok esetben nincs is internetkapcsolatra kötve. A vezérlőkhöz csak helyi eszközzel lehet hozzáférni, ami jelentős korlátot jelent az online beléptető rendszerek integrációja szempontjából.
Régebben még számos fizikai eszközhöz volt lehetőség hozzáférni, de idővel egyre több biztonsági kockázat merült fel, és a böngészők támogatása is megszűnt. Ez komoly fejlesztési kihívásokat jelentett volna, ha olyan plugineket kellett volna készítenünk, amelyek a böngészőből közvetlenül hozzáférnek a fizikai eszközökhöz Windows vagy Linux rendszerek alatt. Ez jelentős platformkötöttséget és fejlesztési költségeket eredményezett volna, valamint elveszítettük volna a „bármin elfut, ha van rajta böngésző” előnyt.
Szorosan együttműködtünk a beléptető kapukat forgalmazó cégekkel, hogy találjunk megoldást ezekre a problémákra. Végül az Accessium rendszere volt az, amelyre rátaláltunk és amely lehetővé tette a sikeres integrációt.
Az elmondottak alapján tehát az Accessium beléptető rendszer sikeresen integrálásra került a Fitness programba?
Igen, a részletes API dokumentáció és a funkciók alapos egyeztetése után sikerült az Accessium rendszert összehangolni a Fitness programmal. A rendszer már az első edzőteremben is éles üzemmódban használható. A beléptetés során két különböző mód közül lehet választani. Az egyik lehetőség, hogy a beléptetést a recepciós végzi, vagy a vendég önállóan lépteti be magát a rendszer felületén. Ezt követően a vendég a megadott időkereten belül nyithatja ki az ajtót. Alternatívaként a havi bérletes módszer is használható, amely lehetővé teszi, hogy a vendég a bérlet megvásárlása idejétől kezdve a lejárat idejéig folyamatosan beléphessen az edzőterembe.
A beléptető kapukat az Accessium rendszerében be kell konfigurálni, és a Fitness programban össze kell kapcsolni a rendszerben elérhető fizikai kulcsok egyikét egy programban elérhető azonosítóval. Ehhez egy saját beállítási oldal is készült, amely lehetővé teszi a konfigurációt. Ennek köszönhetően gyakorlatilag kialakítható egy önkiszolgáló, személyzet nélküli edzőterem. A vendégek regisztrálhatnak az adott edzőterembe, beléphetnek a profiljukba, vásárolhatnak bérletet, és azonnal foglalhatnak időpontot személyi edzésre, vagy beléphetnek az edzőterembe bármikor, akár éjjel is.
Milyen eredményekkel zárult az első telepítés?
Az első telepítés sikeresen befejeződött, és az új fizikai kapu már teljes működésében üzemel az évek óta működő edzőteremben. Az üzemeltetők a tervek szerint éjjel-nappali nyitva tartásra váltanak, és a beléptető rendszernek köszönhetően csökkenteni tudják a nappali személyzetet is. A tesztelések alapján a rendszer stabilan és helyesen működik, és örömmel jelenthetjük, hogy sikerült megoldani a felmerült problémákat.
Milyen további fejlesztések várhatóak a jövőben?
Jelenleg a program negyedik főverzióját használjuk, amely már többnyelvű (jelenleg négy nyelven érhető el), de még mindig önálló programként működik. A következő verzió legnagyobb terve, hogy teljes mértékben API-kompatibilis legyen, lehetővé téve a kétirányú kapcsolatot bármilyen felületről. Jelenleg egy ügyfelünk saját maga készítette el a Wordpress kapcsolatot, amelyhez mi inkább csak asszisztáltunk. Amikor a teljes API-kompatibilitás elérhetővé válik, akkor a program távvezérelhető lesz bármilyen más felületről indított kérésekkel.
Köszönöm a beszélgetést, az eddigi közös munkát, és nagyon örülök, hogy újabb cég volt nyitott az együttműködésre, és sikerült összekapcsolni a két rendszert. Remélem, hogy ezzel több ügyfél számára tudtok hatékony megoldást nyújtani, és közösen tovább fejleszthetjük a meglévő megoldásokat.
Ábrahám Péter
(30) 214 7515
abrahampeter@gerisoft.hu
Honnan jött az ötlet a fejlesztéshez?
Az ötlet a program elkészítésére 2007-ből származik. A kezdetekben egy barátom keresett meg, aki azt kérte, készítsek egy egyszerű tagnyilvántartó programot a fitnesztermük számára (Őrs vezér téri „Női fitness”), amely nem windowshoz kötődő, helyben telepített programot használ. Az első verzió, amely kifejezetten az ő igényeikhez készült, még kevesebb funkcióval rendelkezett, de teljes mértékben megfelelt a kívánalmaknak. Majd a játszóházuk online kezelő rendszerét is tovább kellett fejleszteni. Ahogy további érdeklődők jelentkeztek, észrevettem, hogy nagyobb potenciál rejlik a rendszerben, és a piacon elérhető programok nem mindig elégítik ki a különböző igényeket. Így a rendszer folyamatosan fejlődött és bővült.
Egyedi kérésre kezdtetek el fejleszteni?
Igen, az első megrendelések során egyedi igények szerint alakítottuk a rendszert, de 2010-re már elkészült a saját tematikus weboldalunk, és ekkor kezdtük el önálló termékként értékesíteni a rendszert. A GeriSoft Stúdió által fejlesztett rendszer számos előnyt nyújt az online működés révén. A rendszer teljesen platformfüggetlen, csupán egy böngésző szükséges hozzá. Biztonsági mentés szerver szinten történik, így az ügyfeleknek ezzel nem kell foglalkozniuk. A vendégek otthonról vásárolhatnak bérletet, és a Simplepay és Barion integrációk révén egyszerűen kezelhetik a tranzakciókat. Számlát kaphatnak a Számlázz.hu, Billingo vagy CashmanFX használatával. A vendégek az online felületen keresztül időpontot foglalhatnak edzésekre vagy foglalkozásokra. A rendszer tableten vagy laptopon is használható, akár külső helyszíneken is. Bár a rendszer neve fitness-program.hu, sok más ügyfelünk van, például tánciskolák és gyógytorna központok, ahol bérlet- és tagnyilvántartás szükséges.
A fentiek alapján a teljes üzemeltetés megoldott a programon belül?
Sok előnyt említettél, és valóban az online rendszerek általában kedvezőek, de az elmúlt évek során tapasztaltál-e valamilyen problémát ezzel kapcsolatban? Való igaz, hogy az online megoldásoké a jövő, de több kihívással is szembesültünk. Eleinte az internetkapcsolat volt a legnagyobb probléma. Sok terem nem rendelkezett stabil kapcsolattal, és a mobilinternet sem volt a legjobban fejlesztett. Ekkoriban néha 4G sticket biztosítottunk az ügyfeleknek, hogy stabil internetkapcsolatot nyújtsunk. Később a DDoS támadások jelentettek problémát, amelyek nem a mi rendszereinket célozták, hanem a szerverpark más ügyfeleit, ami rendszerleállásokhoz vezetett. Az igazi kihívás azonban a Cloud-based megoldások és a fizikai beléptető eszközök kompatibilitása volt. A legtöbb beléptető eszköz zárt rendszerű, és nem voltak kompatibilisek az online megoldásokkal. Itt lépett be az Accessium rendszere.
Ez egy érdekes felvetés, főleg, hogy az Accessium rendszere is online. Milyen problémákkal szembesültetek?
Valódi kihívást jelent a piacon a Cloud-based megoldások és a fizikai eszközök integrációja egy online alapú rendszerben.
A legtöbb fizikai beléptető eszközt gyártó cég rendszerei zártak, és helyben futó vezérléssel rendelkeznek. Ezeket gyakran valamilyen PC vagy célhardver irányítja, amely távolról nem hozzáférhető, és sok esetben nincs is internetkapcsolatra kötve. A vezérlőkhöz csak helyi eszközzel lehet hozzáférni, ami jelentős korlátot jelent az online beléptető rendszerek integrációja szempontjából.
Régebben még számos fizikai eszközhöz volt lehetőség hozzáférni, de idővel egyre több biztonsági kockázat merült fel, és a böngészők támogatása is megszűnt. Ez komoly fejlesztési kihívásokat jelentett volna, ha olyan plugineket kellett volna készítenünk, amelyek a böngészőből közvetlenül hozzáférnek a fizikai eszközökhöz Windows vagy Linux rendszerek alatt. Ez jelentős platformkötöttséget és fejlesztési költségeket eredményezett volna, valamint elveszítettük volna a „bármin elfut, ha van rajta böngésző” előnyt.
Szorosan együttműködtünk a beléptető kapukat forgalmazó cégekkel, hogy találjunk megoldást ezekre a problémákra. Végül az Accessium rendszere volt az, amelyre rátaláltunk és amely lehetővé tette a sikeres integrációt.
Az elmondottak alapján tehát az Accessium beléptető rendszer sikeresen integrálásra került a Fitness programba?
Igen, a részletes API dokumentáció és a funkciók alapos egyeztetése után sikerült az Accessium rendszert összehangolni a Fitness programmal. A rendszer már az első edzőteremben is éles üzemmódban használható. A beléptetés során két különböző mód közül lehet választani. Az egyik lehetőség, hogy a beléptetést a recepciós végzi, vagy a vendég önállóan lépteti be magát a rendszer felületén. Ezt követően a vendég a megadott időkereten belül nyithatja ki az ajtót. Alternatívaként a havi bérletes módszer is használható, amely lehetővé teszi, hogy a vendég a bérlet megvásárlása idejétől kezdve a lejárat idejéig folyamatosan beléphessen az edzőterembe.
A beléptető kapukat az Accessium rendszerében be kell konfigurálni, és a Fitness programban össze kell kapcsolni a rendszerben elérhető fizikai kulcsok egyikét egy programban elérhető azonosítóval. Ehhez egy saját beállítási oldal is készült, amely lehetővé teszi a konfigurációt. Ennek köszönhetően gyakorlatilag kialakítható egy önkiszolgáló, személyzet nélküli edzőterem. A vendégek regisztrálhatnak az adott edzőterembe, beléphetnek a profiljukba, vásárolhatnak bérletet, és azonnal foglalhatnak időpontot személyi edzésre, vagy beléphetnek az edzőterembe bármikor, akár éjjel is.
Milyen eredményekkel zárult az első telepítés?
Az első telepítés sikeresen befejeződött, és az új fizikai kapu már teljes működésében üzemel az évek óta működő edzőteremben. Az üzemeltetők a tervek szerint éjjel-nappali nyitva tartásra váltanak, és a beléptető rendszernek köszönhetően csökkenteni tudják a nappali személyzetet is. A tesztelések alapján a rendszer stabilan és helyesen működik, és örömmel jelenthetjük, hogy sikerült megoldani a felmerült problémákat.
Milyen további fejlesztések várhatóak a jövőben?
Köszönöm a beszélgetést, az eddigi közös munkát, és nagyon örülök, hogy újabb cég volt nyitott az együttműködésre, és sikerült összekapcsolni a két rendszert. Remélem, hogy ezzel több ügyfél számára tudtok hatékony megoldást nyújtani, és közösen tovább fejleszthetjük a meglévő megoldásokat.
Ábrahám Péter
(30) 214 7515
abrahampeter@gerisoft.hu
Tagek: beléptető
Cikkek hasonló témában
HID Signo Express & Seos Essentials
- 2024-10-13
- /
- Biztonságtechnika
FAAC Magnetic beléptető rendszerek
- 2024-09-19
- /
- Biztonságtechnika
HID Signo Express & Seos Essentials
- 2024-06-26
- /
- Biztonságtechnika